AUTUMN REGATTA 2015

 

 

All photos thanks to Sue Hines

 

 

As OOD, I arrived with Mother (Hilary Stewart) to the sight of 14 boats ready to sail and taking up most of the river. After a short briefing it was decided the start line would be somewhere near Thurne mouth. Due to the fact that the batteries had been taken out of the clocks (bad idea) we had to use Mother’s watch so the times were 3 minutes early (most of them! ;-) Ed.).  In order to give us time to get ahead in the safety boat to finish the race before the fast boats arrived at Ranworth, the slow boats were started first with the fast boats last.  We had 3 starts with a course sailing to the Black Mill then heading to Ranworth, the finish line to be determined somewhere.  This ended up at Horning Hall just up river of the Ant.  Everyone made their way to The Maltsters for lunch.  Most boats found room on the staithe and OOD and Mother arrived last in the safety boat. Everyone seemed to get served fairly quickly considering there were over 40 of us.  The race back would be at 2.30 (providing OOD and Mother had finished their lunch) from Horning Hall to Black Mill and then back to club site.  We started as per normal with fast boats first and slow boats last which made it hard work for OOD in the safety boat to catch up and get ahead of fleet.   Fun was had by all. 

 

Ian Stewart

 

On behalf of all the competitors a big thank you to Ian and Hilary for running the line for us.

 

RESULTS

 

Sunday 10.57am - JUBILEE CUP race to Ranworth - Slowest boats 1st start - 5 minute intervals

 

Sail

No

Boat Name

Helm

Handicap

Start

No

Finish

Time

Elapsed

Time

Corrected Time

Position

45

Buccaneer

J Burton

-13%

2

11:38:48

00:36:48

00:32:00

1

239

Glider

D Calder

-24%

1

11:39:28

00:42:28

00:32:16

2

223

Snowbird

N Wiggins

-10%

2

11:38:47

00:36:47

00:33:06

3

229

Ceres

J Thornicroft

-15%

1

11:36:11

00:39:11

00:33:18

4

146

Sally

S Burton

-14%

2

11:41:00

00:39:00

00:33:32

5

151

Pixie

A Lincoln

-15%

1

11:36:49

00:39:49

00:33:50

6

384

Cordon Rouge 1

D Thompson

-8%

3

11:45:05

00:38:05

00:35:02

7

318

Pippinjack

P Stevens

-8%

3

11:45:34

00:38:34

00:35:28

8

152

Sabrina 2

J Holmes

-7%

3

11:45:29

00:38:29

00:35:47

9

307

Mischief

S Seeney

-7%

3

11:45:40

00:38:40

00:35:57

10

385

Slantendicular

S Law

-9%

3

11:47:16

00:40:16

00:36:38

11

392

Barney Too

R Culling

-25%

1

11:46:03

00:49:03

00:36:47

12

421

Crocus

S Bennett

-25% P

1

12:03:10

01:06:10

00:49:37

 

287

Solace

J Aves

-14% P

2

11:41:38

00:39:38

00:34:05

 

 

Sunday 14.30pm - JOE DELF TROPHY race back to moorings - Fastest boats 1st start - 5 minute intervals

 

Sail

No

Boat Name

Helm

Handicap

Start

No

Finish

Time

Elapsed

Time

Corrected

Time

Position

318

Pippinjack

P Stevens

-8%

1

15:18:13

00:48:13

00:44:21

1

151

Pixie

A Lincoln

-15%

3

15:32:15

00:52:15

00:44:24

2

384

Cordon Rouge 1

D Thompson

-8%

1

15:18:55

00:48:55

00:45:00

3

307

Mischief

S Seeney

-7%

1

15:18:29

00:48:29

00:45:05

4

152

Sabrina 2

J Holmes

-7%

1

15:19:11

00:49:11

00:45:44

5

229

Ceres

J Thornicroft

-15%

3

15:33:56

00:53:56

00:45:50

6

223

Snowbird

N Wiggins

-10%

2

15:26:05

00:51:05

00:45:58

7

45

Buccaneer

J Burton

-13%

2

15:27:54

00:52:54

00:46:01

8

239

Glider

D Calder

-24%

3

15:40:57

01:00:57

00:46:19

9

146

Sally

S Burton

-14%

2

15:28:59

00:53:59

00:46:25

10

385

Slantendicular

S Law

-9%

1

15:23:38

00:53:38

00:48:48

11

392

Barney Too

R Culling

-25%

3

16:02:08

01:22:08

01:01:36

12

287

Solace

J Aves

-14% P

2

15:29:41

00:54:41

00:47:01

 

421

Crocus

S Bennett

-25% P

3

RTD

00:00:00

00:00:00