TMOR  2013

Many thanks to Sue and Robin Hines' for this selection of photos

 

Scroll down for full race results and a list of trophy winners

 

And lastly right at the bottom you will find Malcolm's song for TMOR 2013

 

 

 

 

TMOR201301

TMOR201302

TMOR201303

 

TMOR201304

 

TMOR201305

 

TMOR201306

 

TMOR201307

 

TMOR201308

 

TMOR201309

 

TMOR201310

 

TMOR201311

 

TMOR201312

 

Hard-Rain

    Photo: Ellen Moore 

 

TMOR201313

 

TMOR201314

 

TMOR201315

 

TMOR201316

 

TMOR201317

 

TMOR201318

 

TMOR201319

 

TMOR201320

 

TMOR201322

 

TMOR201324

 

TMOR201325

 

TMOR201326

 

TMOR201328

 

 

 

 

To see the complete collection of Sue and Robin's

photos taken at TMOR 2013 click here

 

 

 

 

 

RESULTS

 

 

Race 1 - Yare & Bure ODs

Sail No

 Boat

Helm

Position

132

 Fox

C Bunn

1

24

 Peacock

P Carrington

2

27

 Vanessa

P Ritchardson

3

5

 Lycaena

M Ford

4

6

 Dingy Skipper

M Thompson

5

26

 Copper Captain

L Tansley

6

116

 Painted Jezebel

J Smith Means

7

21

 Tortoiseshell

P Ollier

8

3

 Purple Emperor

M Thwaites

9

 

 

 

Race 2 - Combined Allcomers

Sail No  

 Boat Name

Helm

Hcp

        Elapsed

      Corrected

Pos

66778

 MDB

C Pank

34

00:32:03

00:21:09

1

5680

 Pank Panther

W Pank

43

00:37:26

00:21:20

2

67

 Fire Opal

G Whitefoot

13

00:24:40

00:21:27

3

31919

 ?

Kate Davies

27

00:29:41

00:21:40

4

221

 Lapwing

H Bird

13

00:25:11

00:21:54

5

671

 Bure Genius

Ellen Moore

19

00:27:45

00:22:28

6

33889

 Bluetooth

James Mason

27

00:32:48

00:23:56

7

AA888

 Barney

R Culling

27

00:33:10

00:25:32

8

 

 

Race 3 - RCC

Sail No

 Boat Name

Helm

Handicap

       Elapsed

     Corrected

Pos

8

 Joan

D Frary

-5%

01:16:54

01:13:03

1

348

 Alchemy

R Smith

-14%

01:27:20

01:15:06

2

221

 Dryad

M Thompson

-9%

01:22:33

01:15:07

3

86

 Moss Rose

C Little

-7%

01:22:02

01:16:17

4

300

 Matilda

A Landamore

-1%

01:19:02

01:18:14

5

151

 Pixie

A Lincoln

-16%

01:35:35

01:20:17

6

338

 Bewitched

C Cator

-3%

01:25:00

01:22:27

7

217

 Melinda

P Howes

-3%

01:25:20

01:22:46

8

318

 Misty Haze

A Cavell

-8%

01:31:40

01:24:20

9

106

 Westward V

P Markham

-11%

01:37:13

01:26:31

10

30

 Zingara

R Dugdale

1%

 

00:00:00

DNS

177

 Breeze

C Chettleburgh

1%

 

00:00:00

RTD

265

 Joy

P Davies

-6%

 

00:00:00

DNS

152

 Sabrina 2

J Holmes

-7%

 

00:00:00

DNS

375

 Amaryllis

P Stevens

-14%

 

00:00:00

RTD

 

 

Race 4 -  - Yare & Bure ODs

Sail No

 Boat Name

Helm

Pos

27

 Vanessa

P Richardson

1

132

 Fox

C Bunn

2

24

 Peacock

P Carrington

3

116

 Painted Jezebel

J Smith Means

4

6

 Dingy Skipper

M Thompson

5

21

 Tortoiseshell

P Ollier

6

5

 Lycaena

M Ford

7

3

 Purple Emperor

P Howes

DNS

26

 Copper Captain

L Tansley

DNS

 

 

Race 5 – Combined Allcomers

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

66778

 MDB

C Pank

34

00:30:28

00:20:06

1

67

 Fire Opal

G Whitefoot

13

00:24:18

00:21:08

2

671

 Bure Genius

Ellen Moore

19

00:27:08

00:21:58

3

221

 Lapwing

H Bird

13

00:25:25

00:22:06

4

5680

 Pank Panther

W Pank

43

00:38:50

00:22:08

5

31919

 ?

Kate Davies

27

00:31:20

00:22:52

6

AA888

 Barney

R Culling

27

00:33:55

00:24:45

7

33889

 Bluetooth

J Mason

27

00:34:00

00:24:49

8

 

 

Race 6 - RCC

Sail No

Boat Name

Helm

Handicap

      Elapsed

    Corrected

   Position

375

 Amaryllis

P Stevens

-14%

01:06:10

00:56:54

1

348

 Alchemy

R Smith

-14%

01:06:23

00:57:05

2

177

 Breeze

C Chettleburgh

1%

00:57:44

00:58:18

3

300

 Matilda

A Landamore

-1%

00:59:06

00:58:30

4

86

 Moss Rose

C Little

-7%

01:04:18

00:59:47

5

307

 Mischief

S Seeney

-7%

01:04:46

01:00:13

6

122

 Martlet

J Manners

-16%

01:11:49

01:00:19

7

202

 Marilyn Ann

P Dring

-7%

01:05:35

01:00:59

8

152

 Sabrina 2

J Holmes

-7%

01:05:41

01:01:05

9

30

 Zingara

R Dugdale

1%

01:00:38

01:01:14

10

391

 Moonlark

R Joy

-23%

01:20:26

01:01:56

11

151

 Pixie

A Lincoln

-16%

01:13:58

01:02:07

12

338

 Bewitched

C Cator

-3%

01:06:31

01:04:31

13

82

 Beth

G Howarth

-5%

01:09:34

01:06:05

14

217

 Melinda

P Howes

-3%

00:00:00

00:00:00

RTD

8

 Joan

D Frary

-5%

00:00:00

00:00:00

DNS

265

 Joy

P Davies

-6%

00:00:00

00:00:00

DNS

221

 Dryad

M Thompson

-9%

00:00:00

00:00:00

DNS

106

 Westward V

P Markham

-11%

00:00:00

00:00:00

DNS

 

 

Race 7 – Crews Race

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

122

 Martlet

J Manners

16

18:07:29

00:37:29

1

221

 Lapwing

H Bird

13

18:08:20

00:38:20

2

24

 Peacock

? Carrington

13

00:00:00

00:00:00

DNS

151

 Pixie

R Lincoln

16

00:00:00

00:00:00

DNS

265

 Joy

S Davies

6

00:00:00

00:00:00

DNS

 

 

Race 8  - Yare & Bure ODs

Sail No

 Boat Name

Helm

Pos

132

 Fox

C Bunn

1

24

 Peacock

P Carrington

2

27

 Vanessa

P Richardson

3

116

 Painted Jezebel

J Smith Means

4

3

 Purple Emperor

P Howes

5

6

 Dingy Skipper

M Thompson

DNS

5

 Lycaena

M Ford

DNS

26

 Copper Captain

L Tansley

DNS

 

 

Race 9 – Combined Allcomers

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

5680

 Pank Panther

W Pank

43

00:43:32

00:24:48

1

66778

 MDB

C Pank

34

00:38:11

00:25:12

2

31919

 ?

K Davies

27

00:37:18

00:27:13

3

67

 Fire Opal

G Whitefoot

13

00:31:20

00:27:15

4

33889

 Bluetooth

J Mason

27

00:37:33

00:27:24

5

221

 Lapwing

H Bird

13

00:32:25

00:28:12

6

11

 Rebel Chieftain

S Truss

12

00:33:29

00:29:27

7

671

 Bure Genius

Ellen Moore

19

00:37:10

00:30:06

8

AA888

 Barney

R Culling

27

00:41:25

00:30:14

9

 

 

Race 10 - RCC

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Time

Time

Pos

221

 Dryad

T Frary

-9%

00:56:22

00:51:17

1

8

 Joan

D Frary

-5%

00:56:02

00:53:13

2

86

 Moss Rose

C Little

-7%

00:57:36

00:53:34

3

375

 Amaryllis

P Stevens

-14%

01:03:16

00:54:24

4

300

 Matilda

A Landamore

-1%

00:55:08

00:54:34

5

348

 Alchemy

R Smith

-14%

01:03:47

00:54:51

6

122

 Martlet

H Franzen

-16%

01:05:40

00:55:09

7

177

 Breeze

C Chettleburgh

1%

00:55:00

00:55:33

8

152

 Sabrina 2

J Holmes

-7%

01:00:42

00:56:27

9

202

 Marilyn Ann

P Dring

-7%

01:01:01

00:56:44

10

265

 Joy

P Davies

-6%

01:00:23

00:56:45

11

318

 Misty Haze

A Cavell

-8%

01:03:12

00:58:08

12

217

 Melinda

P Howes

-3%

01:00:16

00:58:27

13

30

 Zingara

R Dugdale

1%

00:58:25

00:59:00

14

151

 Pixie

A Lincoln

-16%

00:00:00

00:00:00

DNS

106

 Westward V

P Markham

-11%

00:00:00

00:00:00

DNS

223

 Snowbird

N Wiggins

-10%

00:00:00

00:00:00

DNS

82

 Beth

G Howarth

-5%

00:00:00

00:00:00

DNS

338

 Bewitched

C Cator

-3%

00:00:00

00:00:00

DNS

 

 

Race 11  - Yare & Bure ODs

Sail No

Boat Name

Helm

Pos

24

 Peacock

P Carrington

1

63

 Duke Of     Burgundy

M Thwaits

2

132

 Fox

C Bunn

2

27

 Vanessa

P Richardson

3

3

 Purple Emperor

P Howes

DNS

116

 Painted Jezebel

J Smith Means

DNS

6

 Dingy Skipper

M Thompson

DNS

5

 Lycaena

M Ford

DNS

26

 Copper Captain

L Tansley

DNS

 

 

Race 12 - RCC

Sail No

Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

221

 Dryad

T Frary

-9%

 15:18:34

00:57:50

1

8

 Joan

D Frary

-5%

 15:07:25

00:59:17

2

300

 Matilda

A Landamore

-1%

 15:00:52

01:00:15

3

348

 Alchemy

R Smith

-14%

 15:30:36

01:00:42

4

86

 Moss Rose

C Little

-7%

 15:16:00

01:01:22

5

202

 Marilyn Ann

P Dring

-7%

 15:16:25

01:01:46

6

265

 Joy

P Davies

-6%

 15:10:48

01:01:51

7

375

 Amaryllis

P Stevens

-14%

 15:32:12

01:02:05

8

152

 Sabrina 2

J Holmes

-7%

 15:16:47

01:02:06

9

151

 Pixie

A Lincoln

-16%

 15:34:03

01:02:12

10

177

 Breeze

C Chettleburgh

1%

 15:02:19

01:02:56

11

384

 Cordon Rouge 1

D Thompson

-8%

 15:23:50

01:03:19

12

318

 Misty Haze

A Cavell

-8%

 15:18:57

01:03:26

13

122

 Martlet

J Manners

-16%

 15:36:03

01:03:52

14

30

 Zingara

R Dugdale

1%

 15:03:22

01:04:00

15

82

 Beth

G Howarth

-5%

 15:12:41

01:04:17

16

223

 Snowbird

N Wiggins

-10%

 15:27:06

01:04:53

17

391

 Moonlark

R Joy

-23%

 15:45:12

01:05:36

18

338

 Bewitched

C Cator

-3%

 

00:00:00

DNS

217

 Melinda

P Howes

-3%

 

00:00:00

DNS

106

 Westward V

P Markham

-11%

 

00:00:00

DNS

 

 

Race 13 – Combined Allcomers

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

67

 Fire Opal

G Whitefoot

13

00:49:12

00:42:48

1

66778

 MDB

C Pank

34

01:06:47

00:44:04

2

221

 Lapwing

H Bird

13

00:54:06

00:47:04

3

11

 Rebel  Chieftain

S Truss

12

00:53:34

00:47:08

4

5680

 Pank Panther

W Pank

43

01:24:17

00:48:02

5

671

 Bure Genius

Ellen Moore

19

00:59:35

00:48:15

6

No No.

 Hunter

M Ward

15

01:00:33

00:51:28

7

AA888

 Barney

R Culling

27

01:31:12

01:06:34

8

33889

 Bluetooth

J Mason

27

00:00:00

 

DNS

W22

 Moth III

J Ladd

20

00:00:00

 

DNS

31919

 ?

Kate Davies

27

00:00:00

 

DNS

 

 

Race 14 – Local Boats

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

63

 Duke Of Burgundy

M Thwaits

13

00:33:00

00:28:42

1

114

 Willow Herb

M Cowley

13

00:37:35

00:32:41

2

307

 Mischief

S Seeney

7

00:36:58

00:34:22

3

 

 

Race 15  - Mixed ODs

Sail No

 Boat Name

Helm

Pos

63

 Duke Of   Burgundy

M Thwaits

1

27

 Vanessa

P Richardson

2

116

 Painted Jezebel

J Smith Means

3

24

 Peacock

P Carrington

4

67

 Fire Opal

G Whitefoot

5

132

 Fox

C Bunn

6

3

 Purple Emperor

P Howes

7

26

 Copper Captain

L Tansley

8

6

 Dingy Skipper

M Thompson

9

221

 Lapwing

H Bird

10

 

 

Race 16  - Yare & Bure ODs

Sail No

 Boat Name

Helm

Pos

24

 Peacock

P Carrington

1

27

 Vanessa

P Richardson

2

3

 Purple Emperor

P Howes

3

6

 Dingy Skipper

M Thompson

4

116

 Painted Jezebel

J Smith Means

5

26

 Copper Captain

L Tansley

6

132

 Fox

C Bunn

DNS

5

 Lycaena

M Ford

DNS

 

 

Race 17 – Combined Allcomers

Sail No

 Boat Name

Helm

Hcp

Elapsed

Corrected

Pos

66778

 MDB

C Pank

34

00:47:06

00:31:05

1

67

 Fire Opal

G Whitefoot

13

00:36:33

00:31:47

2

5680

 Pank Panther

W Pank

43

00:58:59

00:33:37

3

671

 Bure Genius

Ellen Moore

19

00:42:17

00:34:14

4

33889

 Bluetooth

J Mason

27

00:47:20

00:34:33

5

29730

 Pitty Pom

W Adler

27

00:47:30

00:34:40

6

AA888

 Barney

R Culling

27

00:54:59

00:40:08

7

31919

 ?

Kate Davies

27

00:00:00

 

DNS

 

 Hunter

M Ward

15

00:00:00

 

DNS

 

 

 

 

 

Race 18 – Cock Passage Race

Sail No

Boat Name

Helm

Hdcap

H

M

S

Pos

221

Dryad

T Frary

-9%

1

56

10

1

24

Peacock

P Carington

-13%

2

0

10

2

8

Joan

D Frary

-5%

2

1

25

3

114

Willow Herb

M Cowley

-13%

2

7

13

4

348

Alchemy

R Smith

-14%

2

7

43

5

15

Pirate

Jo Moore

-10%

2

9

2

6

86

Moss Rose

C Little

-7%

2

9

3

7

265

Joy

P Davies

-6%

2

9

12

8

151

Pixie

A Lincoln

-16%

2

9

27

9

82

Beth

G Howarth

-5%

2

9

34

10

5

Lycaena

A Adler

-13%

2

10

4

11

78

Halcyon

R Wilson

-12%

2

10

31

12

375

Amaryllis

P Stevens

-14%

2

10

52

13

384

Cordon Rouge 1

D Thompson

-8%

2

11

9

14

152

Sabrina 2

J Holmes

-7%

2

11

11

15

116

Painted Jezabel

J Smith Means

-13%

2

11

47

16

223

Snowbird

N Wiggins

-10%

2

11

53

17

300

Matilda

A Landamore

-1%

2

12

0

18

307

Mischief

S Seeney

-7%

2

12

9

19

217

Melinda

P Howes

-3%

2

12

17

20

177

Breeze

C Chettleburgh

1%

2

16

9

21

106

Westward V

P Markham

-11%

2

16

16

22

259

Cygnet

M Reilly

-9%

2

16

41

23

21

Tortorshell

P Ollier

-13%

2

17

48

24

30

Zingara

R Dugdale

1%

2

18

1

25

122

Martlet

H Franzen

-16%

2

18

49

26

11

Rebel Chieftain

S Truss

-12%

2

20

0

27

391

Moonlark

K Cowley

-23%

2

20

15

28

202

Marilyn Ann

P Dring

-7%

2

22

32

29

314

Whisper

C Pank

0%

2

22

59

30

-

Hunter

M Ward

-15%

2

34

1

31

 

TMOR201327

 

TROPHY WINNERS

 

 

Trophy

Class

Boat

Helm

Lady Caroline Cup

RCC

Joan

D Frary

Ollerenshaw Cup

RCC

Amaryllis

P Stevens

Perpetual Trophy

RCC

Alchemy

R Smith

Dunkirk Trophy

Crew’s Race

Martlett

O Franzen

Tunbridge Cup

Yare & Bure

Fox

C Bunn

Grapes Cup

Allcomers A

Barney

R Culling

EA Charity Cup

Allcomers B

MDB

C Pank

Pat Atkins Cup

Under 15

Pink Panther

W Pank

Whitbread Lacon Cup

Allcomers A & B

Pink Panther

W Pank

Frosty Cup

RCC TMOR/Acle

Dryad

M Thompson

Ames Cup

RCC

Dryad

T Frary

Hebert Woods

Local Boats

Duke of Burgundy

M Thwaites

Arrow Cup

Mixed One Design

Duke of Burgundy

M Thwaites

Berry Cup

Yare & Bure

Peacock

P Carrington

Pritchard Trophy

Allcomers A

Fire Opel

G Whitefoot

Siren Trophy

Allcomers B

MDB

C Pank

Cock of the Broads

Passage overall

Dryad

T Frary

Catriona Cup

RCC excp Cock

Joan

D Frary

Ladybird Trophy

Fastest Passage

Dryad

T Frary

Fantome Barometer

Pre 1950

Joan

D Frary

Eastwood Trophy

First Lady Helm

Pirate

Jo Moore

Heller Cup

Non RCC

Peacock

P Carrington

Peacock Trophy

First YBOD

Peacock

P Carrington

Vanessa Cup

Best Y & B

Fox

C Bunn

Overall Time Cup

Most time on water

Pixie

A Lincoln

 

 

A few more pictures courtesy of 'Anglia Afloat'

 

Cock of the Broads 270513 Pirate

Cock of the Broads passage race 270513 g

Cock of the Broads timers Cathy and Teresa

Cock of the Broads winners

Cock of the Broads winner edited-1

COTB Gerald Thomas spies family boat

COTB timing team

TMOR May 2013 prize winners girls

TMOR organiser Tom Moore

 

 Dr. Tom whose hard work brought it together

 

 

And Finally, no EACC event would be complete without a little contribution from Malcolm Duffield. Hot on the heels of last year's rendition of 'Race Control to Dr Tom' we have Malcolm's TMOR verion of 'My Way'

 

SONG FOR TMOR 2013

My (Tom’s) Way

 

And now TMOR is here

And so I face the great white marquee

My friends I’ll sail it clear

I’ll call starboard only when I’m certain

I’ve laid all of the marks

I travelled each and every Bureway

But Moore  much Moore than this I did it TOM’S way

Starts, I've had a few

I set 3 rounds but then I shortened

White boats cruisers and dinghies to

I planned each charted course, and each careful beat along the Bureway

And Moore much Moore than this I did it TOM’S way.

 

Yes there were times I’m sure you knew

10 and 5 and then the horn blew

But through it all when there was doubt

I turned them round, they went about

I set the flags and set boats out

I’m on the line and standing tall(ish) and did it TOM’S way

They luffed they broached and some capsized

The tent was filled, the people drinking

And now the sun subsides, the beer it keeps on flowing

To think they drunk all that

And may I say not in a slow way

Oh no not them, they drank it TOM’S way

 

For what is TMOR what has it got?

If not the boats then it has naught

To sail our boats and race, and not collide with other craft

The records show who won what and we did it TOM’S way

YES it was TOM’S way